Rozwód - porady

 

Alimenty
Opieka nad dzieckiem
Podział majątku

Według wstępnych danych GUS w 2016 r. rozwiodło się ok. 64 tys. par małżeńskich. To wprawdzie o 3 tys. mniej niż rok wcześniej, jednakże problem ten nadal dotyka dużej liczby małżeństw.

Rozwód należy do najtrudniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Kiedy w małżeństwie pojawia się temat rozstania często trudno jest powstrzymać emocje. Tym bardziej, jeśli przyczyną rozpadu związku jest zdrada partnera. Często kwestię rozstania komplikują wspólnie zaciągnięte kredyty, czy wspólne miejsce zamieszkania małżonków. Wyjście z toksycznego związku, w którym dochodzi do przemocy,  czy nadużywania alkoholu również wymaga podjęcia trudnej decyzji, której nie ułatwia fakt posiadania małoletnich dzieci.

W takich sytuacjach warto jest zwrócić się o pomoc do profesjonalisty, który pomoże przeprowadzić przez ciężki czas sprawy rozwodowej i zadba o to, by orzeczenie w największym stopniu zabezpieczało nasze interesy. Warto wiedzieć jak przygotować się do sprawy rozwodowej, czego można się domagać, jakie są nasze prawa. Ważne jest również jakie dowody mogą zostać wykorzystane w sądzie, kto może być świadkiem w sprawie rozwodowej. Można wreszcie dowiedzieć się, jakie korzyści niesienie za sobą rozwód z orzekaniem o winie, a jakie rozwód bez orzekania o winie. Wszystko po to, aby podjąć decyzję w jaki sposób chcemy się rozwieść.
Rozwód jest wprawdzie końcem pewnego etapu w naszym życiu, ale też początkiem drugiego, może lepszego.
Na naszej stronie można uzyskać informacje o ważnych kwestiach związanych z przygotowaniem się do sprawy rozwodowej, jak zareagować, gdy otrzymamy pozew o rozwód, jakie dokumenty będą niezbędne do przeprowadzenia postępowania. Na każdym etapie sprawy możliwe jest skorzystanie z naszej pomocy.  


ALIMENTY

Wysokość  alimentów zależy przede wszystkim od usprawiedliwionych potrzeb małoletniego dziecka oraz możliwości zarobkowych osoby zobowiązanej do alimentacji.  
Dochodząc alimentów na rzecz małoletniego dziecka warto pamiętać o zgromadzeniu dokumentacji obrazującej koszty jego utrzymania. W szczególności chodzi tu o wszelkiego rodzaju rachunki i faktury VAT z tytułu zakupu leków i kosztów leczenia, odzieży, opłat za przedszkole i szkołę, koszty zajęć dodatkowych i korepetycji, organizacji wypoczynku oraz kosztów utrzymania mieszkania w części przypadającej na małoletnie dziecko. Częstokroć sądy nie uznają za dowód w sprawie paragonów fiskalnych, dlatego warto pamiętać o uzyskaniu od sprzedawcy imiennej faktury VAT.
Należy pamiętać, że zazwyczaj Sąd  określając wysokość alimentów bierze pod uwagę nie tylko zarobki wykazywane przez osobę zobowiązaną do alimentacji, ale też jej możliwości zarobkowe. Należy przez to rozumieć dochody, jakie zobowiązany mógłby uzyskać przy dołożeniu należytej staranności oraz wykorzystaniu posiadanych sił i kwalifikacji.

Ustalona wyrokiem sądu wysokość alimentów może zostać zmieniona w razie zmiany okoliczności. Strona uprawniona może domagać się podwyższenia alimentów jeżeli zwiększą się jej potrzeby. Natomiast strona zobowiązana może wnieść pozew o zmniejszenie obowiązku alimentacyjnego w razie obniżenia możliwości zarobkowych zmniejszenia kosztów utrzymania dziecka. Sąd nie uwzględnia zmiany wynikającej z zawinionej  utraty przez zobowiązanego zatrudnienia bądź jego zmiany na mniej zyskowne. Jeżeli pełnoletnie dziecko uzyska możliwość samodzielnego utrzymania się osoba zobowiązana do alimentów może wystąpić o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Należy pamiętać bowiem, że obowiązek ten nie wygasa z mocy prawa i konieczne jest jego sądowe uchylenie.

Należy pamiętać, że małżonkowi,  który nie zostanie  uznany za wyłącznie winnego rozpadu pożycia małżeńskiego przysługuje roszczenie o zasądzenie na jego rzecz alimentów. Jeżeli zostanie orzeczony rozwód bez ustalania winy stron możliwość dochodzenia alimentów ograniczona jest wyłącznie do sytuacji w której małżonek pozostaje w niedostatku, czyli jego sytuacja materialna nie pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb. To samo dotyczy sytuacji, gdy rozwód będzie orzeczony z winy obu stron. Natomiast w przypadku orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy małżonka od którego domagamy się alimentów podstawą ich zasądzenia będzie istotne pogorszenie sytuacji małżonka dochodzącego alimentów, które powstało na skutek rozwodu.

Do góry

 


OPIEKA NAD DZIECKIEM

W wyroku rozwodowym sąd kompleksowo rozstrzyga o kwestiach dotyczących małoletnich dzieci stron. Władza rodzicielska przysługuje co do zasady obojgu rodzicom. W wyroku rozwodowym sąd może powierzyć władzę rodzicielską obojgu rodzicom, z jednoczesnym ustaleniem miejsca zamieszkania dziecka przy jednym z nich. Może też powierzyć też powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władze rodzicielską drugiego rodzica do prawa do współdecydowania o najistotniejszych kwestiach dotyczących dziecka ( m.in. kwestiach dotyczących zmiany miejsca pobytu dziecka, kierunku kształcenia, leczenia, wypoczynku). Władza rodzicielska jednego z rodziców może zostać również zawieszona, a w wyjątkowych sytuacjach może dojść również do pozbawienia rodzica władzy rodzicielskiej.

Do góry

 


PODZIAŁ MAJĄTKU

Co do zasady w postępowaniu o rozwód sąd nie rozstrzyga kwestii podziału majątku wspólnego stron. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy strony doszły do porozumienia co do sposobu podziału majątku wspólnego, a rozstrzygnięcie tej kwestii nie spowoduje nadmiernego przedłużania postępowania. W związku z tym najczęściej sprawy o podział majątku wspólnego toczą się odrębnie, już po zakończeniu sprawy o rozwód. Jeżeli strony nie są w stanie dojść do porozumienia i przeprowadzić podziału majątku umownie ( w formie aktu notarialnego jeżeli w skład majątku wchodzi nieruchomość ), konieczne jest wystąpienie z wnioskiem o podział majątku wspólnego do sądu. W postępowaniu tym sąd ustala skład majątku wspólnego, wartość poszczególnych składników i dokonuje jego podziału. W postępowaniu tym rozliczeniu podlegają również długi spłacone przez jednego z małżonków po ustaniu wspólności majątkowej, jak również nakłady ( np. w postaci remontu nieruchomości, stanowiącej majątek osobisty jednego z małżonków).  Postępowanie dotyczące podziału majątku wspólnego często jest postępowaniem skomplikowanym, w którym powoływani są biegli sądowi z zakresu różnych specjalności. Z relacji naszych Klientów wynika, że w sprawach o podział majątku wspólnego pomoc doświadczonego prawnika była dla nich bardzo ważna.

Do góry